Same zalety
Oprócz tego, że jest zabawą, filcowanie zapewnia dzieciom w każdym wieku pewne wyjątkowe i często pomijane korzyści.
Manipulowanie wełną i narzędziami do filcowania aktywuje i rozwija koordynację wzrokowo-ruchową dziecka, a także jego zdolności motoryczne, co jest niesamowicie istotne w okresie rozwoju.
Filcowanie stymuluje umiejętności krytycznego myślenia, ponieważ dziecko najpierw będzie musiało przeczytać (czy to samo, czy wspólnie z rodzicem) instrukcję, zrozumieć ją, a następnie wdrożyć poznane kroki do zabawy. Takie wcześniejsze planowanie i zrozumienie, że działania mają konsekwencje, są odczuwalne podczas tworzenia. Cierpliwość i odporność to kluczowe elementy każdego projektu rzemieślniczego. Projekty filcowania wymagają czasu na zaplanowanie, zorganizowanie i ukończenie. Ponadto, rzemiosło to bezpieczne środowisko, w którym popełnia się błędy, a następnie znajduje najlepszą drogę do ich naprawienia. Dodatkowo, wspaniale można rozwijać kreatywność, gdy dziecko zda sobie sprawę, że często istnieje więcej niż jeden „właściwy” sposób na zrobienie czegoś. Kolory można zastępować, kształty można „dostosowywać”, a to, co na początku jest ptakiem, z łatwością może przekształcić się w bajkową istotę dziecięcej wyobraźni.
Wreszcie, poczucie własnej wartości i spełnienia, które osiąga się po zakończeniu filcowania, będzie nieocenione dla 5-6 latka. Pierwsze figurki mogą nie wyglądać tak idealnie, jak by się chciało, ale najbardziej liczy się to, że stworzyło się coś samemu, własnymi rękami, od samego początku, do końca. Patrząc na swoją gotową figurkę, nieważne jak będzie ona wyglądała, dziecko będzie czuło ogromną dumę i zadowolenie z siebie, to mogę zagwarantować!
Odpowiadając…
Moim zdaniem, zestawy kreatywne do filcowania są fantastyczne dla 5-6 latka. Jeśli dziecko ma cierpliwość, aby usiąść i doprowadzić rękodzieło do końca, powinno być gotowe spróbować filcowania igłą. Jeśli interesuje się szeroko pojętymi „robótkami ręcznymi”, jest ciekawe nowych rzeczy, cały czas szuka czegoś do zajęcia, to bardzo dobry znak!
Dzieci bardzo często zaskakują nas, gdy otrzymują odpowiednie akcesoria i projekt, który je zmotywuje. Sam fakt, że kochają zwierzęta, może zachęcić ich do ukończenia pierwszego „czasochłonnego” rzemiosła, jakim jest filcowanie. Najlepiej będzie zacząć od zestawu o niskim poziomie trudności i stopniowo przechodzić wzwyż. Powinno się pracować nad małymi projektami, które można ukończyć w jak najkrótszym czasie, szczególnie przy pierwszym projekcie.
Bardziej prawdopodobne będzie, że dziecko ukończy projekt, jeśli będzie widziało fajne rezultaty! Warto pracować małymi krokami, kończąc projekt krok po kroku, robiąc sobie przerwy, gdy zajdzie taka potrzeba.
Dodatkowo, można również skorzystać z moich innych wpisów, które ułatwią takie początki, np. Filcowanie na sucho – krok po kroku lub Filcowanie dla początkujących – podstawowe informacje. Mamy również swoja grupę na Facebooku, gdzie dzielimy się zdjęciami swoich prac, czerpiemy inspirację, radzimy siebie nawzajem. To również będzie świetny sposób, aby zachęcić swojego 5-6 latka do rozpoczęcia przygody z filcowaniem. Nic tak nie motywuje do działania jak widok tego, jak wspaniałe mogą być efekty!
WAŻNA INFORMACJA: Zestawy kreatywne do filcowania zawierają ostre przedmioty (igły do filcowania) dlatego dzieci poniżej 14 lat swoją kreatywną zabawę powinny rozpoczynać pod okiem osoby dorosłej.