Akcesoria do filcowania na mokro
Do filcowania na mokro potrzebna będzie ciepła woda i następujące akcesoria: oliwkowe mydło do filcowania, folia bąbelkowa, ręcznik oraz wałek lub pralka. Nieocenionym gadżetem, który również warto mieć pod ręką, będzie gruszka do filcowania na mokro tzw. tryskacz lub butelka ze spryskiwaczem.
Wełna do filcowania na mokro
Akcesoria do filcowania na mokro są podstawą, więc tworzenie projektów wymaga dobrania odpowiednich gatunków wełny – powinna być ona miękka i delikatna w dotyku. Doskonale zdaje tutaj egzamin wełna z merynosa australijskiego, wełna nowozelandzka lub merino. Ich specyficzna budowa pozwala na uzyskanie delikatnej, ale jednocześnie zwartej struktury. W przeciwieństwie do filcowania na sucho, w wydaniu na mokro nie stosujemy raczej igieł (a jeżeli już to wyłącznie pomocniczo), całą pracę wykonujemy ręcznie lub z pomocą wałka.
Mydło oliwkowe do filcowania
Mydło oliwkowe to kolejny ważny element filcowania na mokro. Dzięki niemu formowanie kształtów z wełny w ciepłej wodzie jest czystą przyjemnością. Nadaje ono wełnie niezwykłą miękkość i sprawia, że poddaje się ona zabiegom filcowania dokładnie tak, jak tego oczekujemy. Kształt kostki pozwala wykorzystać je na większych powierzchniach wełny, a dodatkowo – świetnie wygładza się z nią i filcuje poszczególne pasma.
Filcowanie na mokro, dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości mydła oliwkowego, to połączenie spa dla dłoni, aromaterapii oraz ukojenia dla duszy. Tworzenie pięknych dzieł z cudnie kolorowej wełny pozwala się zrelaksować, wyciszyć i rozluźnić – filcowanie to naprawdę dużo więcej niż może się wydawać.
Gruszka do filcowania na mokro
Tryskacz do wody lub butelka ze sprayem to doskonałe wsparcie dla filcowania na mokro. To akcesorium pozwala na równomierne zwilżanie powierzchni wełny przeznaczonej do filcowania. Poręczne gruszki dają bardzo duży komfort podczas pracy oraz sprawiają, że, krok po kroku, możliwe jest kreowanie wybranych form i odpowiednie nawilżanie wełny.
Folia bąbelkowa do filcowania na mokro
Wykorzystanie folii bąbelkowej do filcowania na mokro pozwala przyspieszyć pracę poprzez zwiększone tarcie. Co więcej, dzięki niej możemy dobrze zabezpieczyć miejsce pracy przed zamoczeniem oraz zintensyfikować działanie na wełnę, której włókna wczepiają się w siebie, aby z czasem stworzyć gładką i jednolitą strukturę. Cały proces ugniatania i formowania wełny w folii należy powtarzać kilkukrotnie, aż do momentu uzyskania pożądanych przez siebie efektów.
Filcowanie wełny z pewnością wymaga cierpliwości i skupienia, jednak rezultaty mogą bardzo pozytywnie zaskoczyć. Do tworzenia większych ilości filcu pomocą może posłużyć nam pralka, w której namoczone i nasączone mydłem oliwkowym kosmyki wełny szybciej uzyskują odpowiednią strukturę. Z kolei w kreowaniu płaskich przedmiotów z wełny, bardzo użytecznym narzędziem będzie wałek do ciasta (lub inna forma tego rodzaju), pod którego naciskiem uzyskuje się odpowiednią strukturę tkaniny. Po dokładnym odciśnięciu oczekiwanych form – czy to większych płacht np. do wykonania torebki, czy też małych kwiatków do stworzenia biżuterii, należy pozostawić je do wyschnięcia.
Jeśli zastanawiasz się czy filcowanie na mokro jest właśnie dla Ciebie – zapraszam TUTAJ.
A jeśli interesuje Cię filcowanie na sucho – TUTAJ również znajdziesz coś dla siebie!