Filcowanie – akcesoria potrzebne do filcowania na mokro

Filcowanie na mokro jest techniką filcowania, którą wykorzystać można zarówno w kreowaniu pięknych form przestrzennych, jak również tych płaskich. To dla mnie bardzo ciekawe urozmaicenie w tworzeniu figurek filcowanych na sucho, dlatego jestem przekonana, że znajdzie ono swoich miłośników również wśród Was. Podstawą do filcowania na mokro jest wełna, której poszczególne pasma łączone są z pomocą masowania, wałkowania i ugniatania, a finalnie suszenia. Ta niezwykła metoda kreacji to genialny sposób na tworzenie dużych form z wełny np. elementów odzieży jak torebki, szale, a nawet sukienki, jak również efektownej biżuterii, dodatków i im podobnych. Poznaj jakie akcesoria potrzebne są do filcowania na mokro.

Akcesoria do filcowania na mokro

Do filcowania na mokro potrzebna będzie ciepła woda i następujące akcesoria: oliwkowe mydło do filcowania, folia bąbelkowa, ręcznik oraz wałek lub pralka. Nieocenionym gadżetem, który również warto mieć pod ręką będzie gruszka do filcowania na mokro tzw. tryskacz lub butelka ze spryskiwaczem.

Wełna do filcowania na mokro

Tworzenie projektów filcowych z wełny wymaga dobrania odpowiednich gatunków wełny – powinna być ona miękka i delikatna w dotyku. Doskonale zdaje tutaj egzamin wełna z merynosa australijskiego, wełna nowozelandzka lub merino. Ich specyficzna budowa pozwala na uzyskanie delikatnej, ale jednocześnie zwartej struktury. W przeciwieństwie do filcowania na sucho, w wydaniu na mokro nie stosujemy raczej igieł (a jeżeli już to wyłącznie pomocniczo), całą pracę wykonujemy ręcznie lub z pomocą wałka.

Mydło oliwkowe do filcowania

Mydło oliwkowe to kolejny ważny element filcowania na mokro. Dzięki niemu formowanie kształtów z wełny w ciepłej wodzie jest czystą przyjemnością. Nadaje ono wełnie niezwykłą miękkość i sprawia, że poddaje się ona zabiegom filcowania dokładnie tak jak tego oczekujemy. Kształt kostki pozwala wykorzystać ją na większych powierzchniach wełny, a dodatkowo świetnie wygładzamy z nią i filcujemy poszczególne pasma.

Zabieg filcowania na mokro dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości mydła oliwkowego to połączenie spa dla dłoni oraz terapii kojącej dla duszy. Tworzenie pięknych dzieł z cudnie kolorowej wełny pozwala się zrelaksować, wyciszyć i rozluźnić – filcowanie to zatem dużo więcej niż tylko wyraz naszej ekspresji twórczej.

Gruszka do filcowania na mokro

Tryskacz do wody lub butelka ze sprayem to doskonałe wsparcie filcowania na mokro. Pozwala ono na równomierne zwilżanie powierzchni wełny przeznaczonej do filcowania. Poręczne gruszki dają spory komfort podczas pracy, sprawiając, że krok po kroku możliwe jest kreowanie wybranych form i odpowiednie nawilżanie wełny.

Filcowanie na mokro z wykorzystaniem folii bąbelkowej pozwala przyspieszyć filcowanie wełny poprzez zwiększone tarcie. Co więcej, dzięki folii, możemy dobrze zabezpieczyć miejsce pracy przed zamoczeniem. Dzięki jej wykorzystaniu możemy zintensyfikować działanie na wełnę, której włókna wczepiają się w siebie, aby z czasem stworzyć gładką i jednolitą strukturę. Cały proces ugniatania i formowania wełny w folii należy powtarzać kilkakrotnie, aż do momentu uzyskania pożądanych efektów.

Filcowanie wełny wymaga cierpliwości i skupienia, jednak rezultaty mogą bardzo pozytywnie zaskoczyć. Do tworzenia większych ilości filcu pomocą może posłużyć nam pralka, w której namoczone i nasączone mydłem oliwkowym kosmyki wełny szybciej uzyskają odpowiednią strukturę. W kreowaniu płaskich przedmiotów z wełny z kolei bardzo użytecznym narzędziem będzie wałek do ciasta (lub inna tego rodzaju forma), pod którego naciskiem uzyskamy odpowiednią strukturę tkaniny. Po dokładnym odciśnięciu oczekiwanych form – czy to większych płacht np. do wykonania torebki, czy też małych kwiatków do stworzenia broszki czy biżuterii, należy pozostawić je do wyschnięcia.

Dla kogo filcowanie na mokro to świetny pomysł? Zapraszam do kolejnego wpisu.