Od początku….
Wspominałam już co nieco na temat filcowania na sucho i tego jaką wełnę najlepiej wykorzystać w tworzeniu zwierzątek i innych arcydzieł. W skrócie potrzebne będzie:
- wełna, najlepiej czesankowa,
- igły do filcowania ze specjalnym zakończeniem w postaci zadziorów
- oraz podkładka czyli mata, szczotka lub gąbka, co pozwoli bezpiecznie kreować wełniane cudeńka.
Zestawy dla początkujących i nieco bardziej zaawansowanych, które stworzyłam to kompletne zestawy obejmujące niezbędne do wykonania poszczególnych zwierzaków z filcu elementy. Możecie wykorzystać je na dobry początek. Mogą one posłużyć również jako inspiracja, a w połączeniu z dodatkowymi motkami wełny, możecie puścić wodze fantazji realizując swoje własne pomysły.
Zaczynamy filcowanie na sucho
Gdy przygotujemy już wszystkie elementy niezbędne do stworzenia wełnianego dzieła przystępujemy do filcowania.
- Układamy motek wełny na macie (gąbce) albo szczotce – muszą być to powierzchnie na tyle bezpieczne, aby igła przechodząca przez motek wełny nie złamała się uderzając o podkładkę, a płynnie łączyła włókna przechodząc „na wylot”
- Ujmujemy igłę do filcowania trzymając ją jak długopis w dwóch, trzech palcach. Ważne jest uderzanie w wełnę pionowo, gdyż „dzióbiąc” wełnę pod kątem możemy igłę złamać. Filcowanie polega na łączeniu włókien przy pomocy igły, dlatego warto rozpocząć powoli, aby wraz z nabraniem pewniejszych ruchów i precyzji zacząć krok po kroku tworzyć zaplanowaną postać zwierzaka z filcu.
- Jeżeli chcesz uzyskać szybsze efekty, możesz wykorzystać do filcowania chwytak, w którym umieścić można od 3 do 5 igieł. Warto jednak wziąć tutaj po uwagę, iż takie zmasowane działanie kilkoma igłami tworzy szybciej twardą i zwartą strukturę, dlatego jeżeli nie jesteśmy pewni swoich działań lepiej poprzestać na jednej igle – w tym przypadku łatwiej niezamierzone efekty odwrócić.
- W żadnym wypadku nie polecam filcowania w powietrzu, a już na pewno nie w dłoni – ostre zakończenia igły mogą zranić, dlatego zawsze należy zastosować odpowiedni podkład.
- Na dobry początek podczas nauki filcowania , aby zabezpieczyć palce którymi trzymamy matę, warto je okleić plastrami co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych urazów w postaci bolesnych nakłuć.
- Można rozpocząć od mniejszych motków wełny, aby następnie dodawać kolejne elementy bądź warstwy do naszego projektu rękodzielniczego. Wełny nie należy ciąć, łatwo ją dzielić na mniejsze „porcje” przez delikatne wyciąganie włókien. Dobrze także rozpocząć od uformowania z motka kulki, z której nie będą wystawiały końce wełny.
- Nakłuwanie kontynuujemy do uzyskania odpowiedniej formy, w trakcie filcowania motek wełny z pewnością zmniejszy swoją objętość.
Świetne dla początkujących i zaawansowanych
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z filcowaniem to mam coś idealnego dla Ciebie. Moje kreatywne zestawy do filcowania zostały stworzone z myślą zarówno o tych, którzy stawiają pierwsze kroki w filcowaniu, jak i o tych, którzy są bardziej zaawansowani. Żeby było łatwiej i przyjemniej, zestawy startowe są oznaczone serduszkami, które wskazują jaki jest poziom trudności danego pakietu, aby każdy, bez względu na swoje doświadczenie, mógł pobawić się w filcowanie, rozwijać się, a w efekcie, z czasem, mógł samodzielnie kreować niepowtarzalne figurki. Co więcej, w zestawach zawarte są instrukcje, na których znajdują się szczegółowe opisy i zdjęcia dotyczące filcowania każdej figurki. Z taką pomocą nie musisz w ogóle się obawiać tego, że coś Ci nie wyjdzie. Z moimi zestawami kreatywnymi do filcowania to będzie bułka z masłem, naprawdę! Zakochasz się w filcowaniu, aż w końcu staniesz się mistrzem 🙂
Podsumowując
Technika filcowania igłą na sucho pozwala stworzyć solidną strukturę, którą odpowiednio uderzając i łącząc zawarte w niej poszczególne włókna możemy przekształcić w dowolną figurkę, dekorację czy prosty fragment tkaniny. Najpopularniejsze i najchętniej wykonywane z wełny są zwierzaki filcowe, a wszystko z racji tego, że sfilcowana wełna tworzy efekt futerka. Oczywiście nie musisz ograniczać się do świata zwierząt, bowiem filcując możesz zrobić rzeźbę jaka Ci tylko przyjdzie do głowy. Gdy nabierzesz wprawy możesz wykorzystać swoje umiejętności do zdobienia odzieży lub dodatków, a nawet naprawy uszkodzonych materiałów. Pamiętaj jeszcze o jednym – filcowanie to nie sprint, a spokojny spacer, który wymaga spokoju i cierpliwości – nikt od razu nie jest mistrzem, czasami figurka, którą tworzysz nie do końca przypomina tę z Twojej wizji, ale uszy do góry! Liczy się zabawa!