fbpx

Jak pielęgnować filcowe zwierzątka?

Filc to materiał solidny i odporny na uszkodzenia, a każda figurka z niego wykonana jest nie do zdarcia, jeżeli dobrze się nią zaopiekujemy. Wiele osób myśli, że wnętrze filcowych zwierzaków jest puste lub wypchane jakimś wypełniaczem, jednak nic bardziej mylnego – cała konstrukcja wykonana jest ze sfilcowanej wełny, przez co jest wytrzymała i spójna. Jak zatem możemy pielęgnować filcowe zwierzątka, aby cieszyły nas przez lata?

Co szkodzi filcowym figurkom?

Wełna należy do tych wyjątkowych materiałów, które w formie filcu są niesamowicie trwałym rozwiązaniem. Niestety, istnieje wiele czynników, które mogą niekorzystnie wpływać na jakość i kondycję takich wyrobów. Częste pocieranie lub naciskanie może powodować dalsze, niezamierzone filcowanie wełny, czego efektem będą deformacje. Ten solidny, ale delikatny jednocześnie materiał, jeśli jest nieodpowiednio zaopiekowany, może się mechacić. Konsekwencją tego będzie głębsze wnikanie zanieczyszczeń, co jest najzwyczajniej w świecie niehigieniczne. Zaszkodzić może również niewłaściwa pielęgnacja, np. poprzez pranie filcowych zwierzaków w zbyt wysokiej temperaturze, bądź suszenie w niewłaściwym ułożeniu – te zabiegi często powodują odkształcenia i deformacje.

Jak pielęgnować filcowe zwierzaki – kilka podstawowych wskazówek

Filc jako materiał jest narażony na zużycie poprzez mechacenie, czy inne uszkodzenia mechaniczne. Aby zachować ładny wygląd swoich figurek filcowych można, między innymi, myć je w zimnej wodzie z dodatkiem mydła. W razie pojawienia się zmechaceń lub wystających „włosków” – pomocne będzie małe strzyżenie nożyczkami. Jak na każdej powierzchni, tak samo na filcowych zabawkach mogą pojawić się bakterie, które warto skutecznie zniwelować poprzez włożenie figurki w woreczku do zamrażarki na kilkugodzinną „sterylizację”. Tak oczyszczoną maskotkę można dać maluchom do zabawy.

Jedną ze zmór wełnianych tworów są również mole, które potrafią skutecznie zniszczyć małe filcowe arcydzieła. W ich naturalnym odstraszeniu pomocne będą olejki lub inne specyfiki na bazie lawendy, które skutecznie zniechęcą owady do zwierzaków z filcu.

Jak czyścić filc, aby służył jak najdłużej?

Filcowe dzieła – czy to figurki zwierzaków, wykonane z filcu dekoracje czy dodatki, wymagają starannie dopasowanej pielęgnacji. Jedną z głównych zasad jest tutaj to, że nie należy ich prać w pralce. Najlepiej jest zastosować metody czyszczenia na sucho, bądź ewentualnie skorzystać z opcji jakie daje pralnia chemiczna – może to być jednak kosztowne. Przy mocnym zabrudzeniu, jeżeli pranie będzie koniecznością, należy pamiętać, aby wykorzystać w tym celu wodę o niskiej temperaturze – do maksymalnie 30-35 stopni Celsjusza. Zbyt gorąca woda może powodować obkurczanie filcu, przez co figurka, lub inne filcowe dzieło, straci swój kształt i ładny wygląd. Poza mydłem, można zastosować specjalne środki do czyszczenia wełny, np. z dodatkiem lanoliny. Piorąc ręcznie nie należy filcu pocierać, dociskać, ani też wykręcać, a susząc, najlepiej jest go delikatnie odcisnąć z nadmiaru wody np. w ręczniku i ułożyć do swobodnego wysuszenia. Prawidłowe ułożenie na gładkiej powierzchni zapobiegnie deformacjom, których na pewno nie chcesz. Warto zadbać o to, aby filcowy materiał dobrze wysechł – to zapobiegnie pojawieniu się bakterii.

Jeżeli chcesz zadbać o to, aby filc pozostał czysty i w doskonałej formie, warto go regularnie otrzepywać z kurzu, delikatnie odkurzać i oczyszczać np. z paproszków. Lawenda lub inne ulubione zapachy mogą nie tylko odstraszyć mole, ale i nadać zabawkom przyjemny, świeży zapach. W przypadku uszkodzenia włókna, poza nożyczkami, możemy skorzystać również z pomocy maszynki do golenia lub golarki do ubrań. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż małe figurki mogą podczas takiej „depilacji” stracić nie tylko zmechacenia, a elementy takie jak oczy czy uszka.

Jeśli zastanawiasz się jak zacząć swoją przygodę z filcowaniem na sucho, na pewno spodoba Ci się TEN wpis. A może filcowanie na mokro? Nie ma problemu! TUTAJ również znajdziesz coś dla siebie.