Jak pielęgnować filcowe zwierzątka?

Filc to materiał solidny i odporny na uszkodzenia, a każda figurka z niego wykonana jest nie do zdarcia, jeżeli dobrze się nią zaopiekujemy. Wiele osób myśli, że wnętrze filcowych zwierzaków jest puste lub wypchane jakimś wypełniaczem, jednak nic bardziej mylnego – cała konstrukcja wykonana jest ze sfilcowanej wełny, przez co jest wytrzymała i spójna. Jak zatem możemy pielęgnować filcowe zwierzątka, aby cieszyły nas przez lata?

Co szkodzi filcowym figurkom?

Wełna należy do wyjątkowych materiałów, które w formie filcu są wyjątkowo trwałym rozwiązaniem. Niestety istnieje wiele czynników, które mogą niekorzystnie wpływać na jakość i kondycję wyrobów filcowych. Częste pocieranie, naciskanie figurek może powodować dalsze niezamierzone filcowanie wełny, czego efektem będą deformacje. Ten solidny, ale i delikatny jednocześnie materiał często się również mechaci, co w rezultacie może powodować głębsze wnikanie brudu, a w konsekwencji być niebezpieczne np. dla dzieci. Zaszkodzić może również niewłaściwa pielęgnacja np. poprzez pranie filcowych zwierzaków w wysokiej temperaturze bądź suszenie w niewłaściwym ułożeniu – te zabiegi często powodują odkształcenia i deformacje.

Jak pielęgnować filcowe zwierzaki – kilka podstawowych tipów

Filc jako materiał jest narażony na zużycie czy to poprzez mechacenie czy inne uszkodzenia mechaniczne. Aby zachować ładny wygląd naszych figurek filcowych możemy między innymi myć je w zimnej wodzie z dodatkiem mydła. W razie pojawienia się zmechaceń czy wystających „włosków” pomocne będzie małe strzyżenie nożyczkami. Jak na każdej powierzchni na filcowych zabawkach mogą pojawić się bakterie, które warto skutecznie zniwelować poprzez włożenie figurki do woreczka, a następnie kilkugodzinną „sterylizację” w zamrażarce. Tak oczyszczoną filcową maskotkę, można dać maluchom do zabawy.

Jedną ze zmór wełnianych tworów są mole, które mogą skutecznie zniszczyć nasze małe filcowe arcydzieła. Pomocne w ich naturalnym odstraszeniu będą olejki lub specyfiki na bazie lawendy, które skutecznie zniechęcą owady do zwierzaków z filcu.

Jak czyścić filc, aby służył jak najdłużej?

Filcowe dzieła – czy to figurki zwierzaków, wykonane z filcu dekoracje czy dodatki, wymagają starannie dopasowanej pielęgnacji. Jedną z głównych zasad jest tutaj to, że nie należy ich prać w pralce, najlepiej zastosować metody czyszczenia na sucho, bądź ewentualnie skorzystać z opcji jakie daje pralnia chemiczna – może to być jednak kosztowne. Przy mocnym zabrudzeniu, jeżeli pranie będzie koniecznością, należy pamiętać, aby wykorzystać w tym celu wodę o niskiej temperaturze – do maksymalnie 30-35 stopni Celsjusza – zbyt gorąca woda może powodować obkurczanie filcu, przez co nasza figurka lub inne filcowe dzieło stracą swój kształt i ładny wygląd. Poza mydłem, można zastosować specjalne środki do czyszczenia wełny, np. z dodatkiem lanoliny. Piorąc ręcznie, nie należy filcu pocierać, dociskać, ani też wykręcać, a susząc, najlepiej jest go delikatnie odcisnąć z nadmiaru wody np. w ręczniku i ułożyć do swobodnego wysuszenia. Prawidłowe ułożenie na gładkiej powierzchni zapobiegnie deformacjom, których nie chcemy. Warto zadbać o to, aby filcowy materiał dobrze wysechł – to zapobiegnie pojawieniu się bakterii.

Jeżeli chcemy zadbać o to, aby filc pozostał czysty i w doskonałej formie, warto go regularnie otrzepywać z kurzu, delikatnie odkurzać i oczyszczać np. z paproszków. Lawenda lub ulubione zapachy mogą nie tylko odstraszyć mole, ale i nadać zabawkom przyjemny, świeży zapach. W przypadku uszkodzenia włókna poza nożyczkami, możemy skorzystać również z pomocy maszynki do golenia lub golarki do ubrań. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż np. małe figurki, mogą podczas takiej „depilacji” stracić nie tylko zmechacenia, a elementy jak oczy czy uszka.