fbpx

Filcowanie na sucho – dla kogo?

Wełna to niebywale wdzięczny materiał, dlatego praca z nim to idealny sposób na relaks, a także ciekawa forma spędzania wolnego czasu – mnie wciągnęła bez reszty. Filcowanie to świetny pomysł na zabawę z dziećmi, pozwala na rozwój umiejętności manualnych, a także kreatywności. Bez dwóch zdań będzie genialnym hobby, szczególnie dla osób z zacięciem artystycznym. Tworzenie wyjątkowych figurek czy też innych dzieł filcowych to czysta radość i piękne efekty.

Dlaczego warto spróbować filcowania na sucho?

Być może nie jestem do końca obiektywna – kocham filcowanie i kreowanie wełnianych dzieł sztuki – ale wiem jak wiele radości daje zabawa z wełną, dlatego też pragnę zachęcić każdego do spróbowania swoich sił w tej niezwykłej sztuce rękodzielniczej. Tworzenie figurek bądź całych kompozycji, szczególnie w filcowaniu na sucho, jest niebywale relaksujące. Można kreować bez obaw o to, że coś nam nie wyjdzie. To technika, w której jedno nietrafne „uderzenie” igłą można łatwo skorygować, a „dzióbiąc” podczas oglądania ulubionego serialu czy podczas zabawy z dziećmi, można spędzić wartościowy czas.

Najfajniejsze w filcowaniu jest to, że można rozwijać swój kunszt, tworząc coraz to piękniejsze dzieła. Filcowe figurki zwierzaków, akcesoria, dekoracje dla domu, a także niepowtarzalne ręcznie robione upominki dla bliskich dają mnóstwo radości i satysfakcji. W końcu dzieło wykonane własnoręcznie to najfajniejsza ozdoba lub prezent! Jedno jest pewne – filcowanie to frajda, której zalety odkryć może każdy!

Jeszcze nie przekonani?

Dla wielu osób rękodzieło jest stratą czasu, jednak dla artystycznych dusz jak ja, ma ono głębszy sens, pozwala wyrazić siebie, uczy cierpliwości i uczula na piękno. Prostota filcowania pozwala w mało skomplikowany sposób tworzyć i wyżywać się kreatywnie, ale może również przekonać innymi zaletami:

  • Filcowe dekoracje są modne – aktualne trendy w stylizacji wnętrz, ale i w tworzeniu dodatków czy oryginalnej biżuterii sprawiają, że coraz więcej osób szuka nietuzinkowych wełnianych cudów. To dzięki filcowym detalom możemy odmienić wystrój wnętrza, podarować bliskiej osobie oryginalny upominek lub stworzyć niebanalną stylizację.
  • Rękodzieło to sztuka, którą się ceni – gdy poznasz tajniki filcowania, możesz tworzyć arcydzieła, które będą ciekawą formą zarobku.
  • Kreując własnoręcznie figurki lub inne cuda z filcu, możesz mieć pewność, że będą unikalne i niepowtarzalne, stworzysz detal wystroju jakiego nigdzie nie ma, bądź obdarujesz ukochaną osobą oryginalnym prezentem, którego nie podarował jej jeszcze nikt. Twoje dzieło będzie unikalne!
  • Satysfakcja z wykonania filcowych zwierzaków, bądź innego dzieła będzie ogromna – to świetny sposób na poczucie samorealizacji, a widok uroczego tworu, będzie przywoływał miłe wspomnienia przez lata.
  • Zabawa w filcowanie lepsza niż terapia u psychoanalityka 😉 nie uwierzysz zapewne jak kojące dla nerwów jest „dzióbanie” w motku wełny, ale gwarantuje Ci, że gdy raz się rozsmakujesz, będziesz wracał wielokrotnie! Prace manualne to sposób na wyciszenie, oddech, zatrzymanie pędzącego czasu. Poza sprawnością manualną, rozwiniesz się wewnętrznie, odczujesz zadowolenie ze stopniowo powstającego dzieła, ale i poprawisz umiejętności wyciszania się, odreagujesz stres.

Korzyści z filcowania dla każdego

Różne rodzaje wyrazu twórczego w postaci rękodzielnictwa są mniej lub bardziej wymagające, jednak filcowanie to technika, którą może pojąć każdy. Nie musisz mieć specjalnych umiejętności, ani dużej przestrzeni do działania. Filcowanie nie wymaga także pełnej koncentracji, dlatego możesz bawić się wełną podczas pogaduszek w miłym gronie. Technika ta jest kojąca i pomaga w niwelowaniu stresów i napięć, a przy tym jest świetną alternatywą na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Filcowy zwierzak (lub inne arcydzieło) to genialny upominek dla bliskich, przyjemny gadżet lub pamiątka. Mam nadzieję, że przekonałam Was do spróbowania swoich sił w filcowaniu. Teraz czas na naukę filcowania na sucho, krok po kroku.